Co kupić na prezent dla nauczyciela? Dzień Nauczyciela 2022

Każdego roku, w październiku, w polskich szkołach obchodzony jest dobrze znany wszystkim Dzień Nauczyciela. W dniu tego święta, w placówkach oświatowych organizowane są specjalne wydarzenia artystyczne, a uczniowie obdarowują swoich nauczycieli symbolicznymi podarunkami. Zazwyczaj rolę takiego podarunku pełnią po prostu kwiaty, ale coraz częściej uczniowie decydują się na wybór bardziej oryginalnych prezentów. Jaki prezent podarować nauczycielowi w Dniu Nauczyciela 2022? Sprawdźcie nasze propozycje.

Dzień Nauczyciela a Dzień Edukacji Narodowej

W kontekście październikowego święta często zamiennie słyszymy te dwie nazwy. Czy zatem Dzień Nauczyciela oznacza to samo co Dzień Edukacji Narodowej? Dokładnie tak. Oficjalna nazwa święta to „Dzień Edukacji Narodowej”, ale powszechnie przyjęło się nazywać je po prostu „Dniem Nauczyciela”. Nie jest to do końca słuszna nazwa, gdyż tego dnia prawo do świętowania mają nie tylko nauczyciele, ale też wszyscy pozostali pracownicy związani z oświatą.

Tego typu święto obchodzone jest nie tylko w Polsce – odpowiednik naszego Dnia Nauczyciela obchodzony jest w większości państw na świecie. W niektórych krajach, jak na przykład w Tajlandii czy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, święto trwa nawet kilka dni i wiążę się z całym szeregiem różnych wydarzeń i ceremonii.

Kiedy obchodzony jest Dzień Nauczyciela?

Dzień Nauczyciela jest świętem nieruchomym, co oznacza, że każdego roku obchodzimy je w tym samym dniu. W Polsce Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest zawsze 14 października.

Data ta nie jest przypadkowa, gdyż upamiętnia ona dzień 14 października 1773 roku. Tego dnia, z inicjatywy króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, utworzona została Komisja Edukacji Narodowej.

Jednak nie wszyscy pracownicy placówek oświatowych świętują w tym samym dniu. Nauczyciele reprezentujący sektor nauki i szkolnictwa wyższego swoje święto obchodzą kilka dni wcześniej – 5 października. Wtedy to, pod patronatem UNESCO, obchodzony jest Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher’s Day).

Nauczycielka z uczniem w bibliotece.

Dzień Nauczyciela, czy jest ustawowo wolny od szkoły?

Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od szkoły. W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. zwanej „Kartą Nauczyciela” znajduje się następujący zapis:

Art. 74. [Dzień Edukacji Narodowej]

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Jednak nie oznacza to, że tego dnia wszystkie szkoły i placówki oświatowe są zamknięte. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele oraz pozostali pracownicy placówek oświatowych zjawiają się wtedy w szkołach, aby uczestniczyć w specjalnie przygotowanych wydarzeniach i apelach. Tego dnia w Polsce nie są prowadzone tradycyjne zajęcia lekcyjne.

Pomysły na prezent dla nauczyciela do 100 zł

Zazwyczaj budżet, z którego finansowany jest prezent na Dzień Nauczyciela pochodzi ze zbiórki zorganizowanej w klasie przez samych uczniów. Tak zwana „zrzutka”, do której każdy uczeń dorzuci symboliczne 5 złotych pozwala najczęściej uzbierać kwotę wynoszącą około 100 złotych. Dlatego też proponujemy Wam wybór takiego prezentu dla nauczyciela, który zmieści się właśnie w tej kwocie.

Takim prezentem może być jeden ze skomponowanych przez nas zestawów prezentowych. Nasz BOX dla nauczyciela z pewnością wywoła uśmiech na twarzy Twojego nauczyciela i nie będzie kolejnym niepotrzebnym gadżetem. Każdy zestaw projektujemy w taki sposób, aby jego zawartość miała praktyczny charakter, a poszczególne komponenty wzajemnie się uzupełniały tworząc spójną i estetyczną całość.

BOX dla nauczyciela z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Jeden z naszych BOXów, który idealnie sprawdzi się w roli prezentu z okazji Dnia Nauczyciela oraz zmieści się w budżecie do 100 zł.

Zestaw prezentowy na Dzień Nauczyciela

Możemy zaproponować kilka różnych BOXów, które idealnie sprawdzą się jako prezent z okazji Dnia Nauczyciela. Poza klasycznym zestawem tzw. „kawowym”, w skład którego może wejść między innymi specjalnie wyselekcjonowana kawa oraz elegancka ramka na zdjęcie, możemy przygotować również nietypowy zestaw z tematycznie dobraną książką i uzupełniającymi ją praktycznymi drobiazgami. Dobrym pomysłem może być również relaksujący BOX z aromatyczną świecą zapachową i słodką przekąską pochodzącą z polskiej manufaktury. Powiedz nam czego oczekujesz, a my to przygotujemy lub po prostu sprawdź jeden z naszych gotowych BOXów prezentowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *